BIERZMOWANIE
NAMASZCZENIE CHORYCH
MAŁŻEŃSTWO
POKUTA
EUCHARYSTIA
CHRZEST ŚWIĘTY
BIERZMOWANIE
Duch Święty prowadzi w nas dzieło rozpoczęte w Chrzcie Świętym. Dlatego tak istotne jest namaszczenie Duchem Świętym w Sakramencie Bierzmowania. Przygotowanie młodzieży do tego Sakramentu odbywa się w II środę miesiąca. W naszej parafii odbywa się także przygotowanie dorosłych do Sakramentu Bierzmowania.
Podczas sakramentu Bierzmowania kandydaci zachowują imię chrzcielne. Jeśli nie jest ono związane z osobą świętej(ego), to wówczas w porozumieniu z duszpasterzem można dodać imię na Bierzmowanie.
NAMASZCZENIE CHORYCH
NAMASZCZENIE CHORYCH
Gdy zachodzi potrzeba udzielenia Sakramentu namaszczenia chorych postępuje sie następująco: Chory lub ktoś z jego otoczenia wzywa kapłana o każdej porze dnia i nocy, zwłaszcza gdy choroba zagraża życiu lub gdy siły chorego, np. z powodu jego wieku, bardzo opadły. Kapłan modli się wraz z domownikami za chorego. Namaszcza jego czoło i ręce olejem świętym, wypowiadając przy tym słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”. Chory, który nie stracił przytomności, powinien też przyjąć sakrament pokuty i Komunię świętą. Namaszczenie może być powtarzane przy każdym nawrocie ciężkiej choroby. O namaszczeniu chorych czytamy w Liście św. Jakuba:
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone (Jk 5, 14-15).
Zarówno Sakrament Namaszczenia Chorych, jak i spowiedź i Komunia udzielana chorym są dane Kościołowi, by w nich nasz Pan wspomagał siostry i braci doświadczających cierpienia choroby i by przez te sakramenty zyskiwali pewność modlitwy Kościoła za nich. Należy śmiało prosić o udzielenie ich, bez obawy, że wiąże się to ze śmiercią.
SAKRAMENTY W NIEBEZPIECZEŃSTWIE ŚMIERCI
Oprócz rozgrzeszenia, odpustu „papieskiego” na godzinę śmierci, namaszczenia, udzielana jest umierającym „Komunia na drogę” zwana Wiatykiem. Nie należy zwlekać z wezwaniem księdza. W sytuacji, kiedy jest wątpliwość, czy jest to już bezpośredni czas przed śmiercią, ksiądz udzieli Sakramentów Chorych, jak zwykle się to czyni w duszpasterstwie chorych. Dalece niewłaściwą rzeczą jest zwlekanie, ryzykując, że człowiek wejdzie w śmierć doczesną, nie będąc pojednanym z Panem Bogiem.
MAŁŻEŃSTWO
W czasie Eucharystii, kiedy to Chrystus oddaje się w Ofierze, sprawuje się Sakrament Małżeństwa, kiedy to mężczyzna i kobieta oddają się sobie w ofierze. Miłość Chrystusa staje się źródłem do życia w miłości małżonków.
Narzeczeni powinni zgłosić się osobiście w kancelarii parafialnej narzeczonej lub narzeczonego najpóźniej 3 miesiące przed terminem ślubu.
- dowód osobisty
- metryki chrztu świętego (ważne 3 miesiące)
- świadectwo bierzmowania
- zaświadczenie o udziale w kursie przedmałżeńskim
- świadectwo szkolne z ostatniego roku nauki, na którym widnieje ocena z religii
- dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne 3 miesiące)
- wdowcy – akt zgonu współmałżonka/i
- Nowożeńcy spoza parafii: zgodę na spisanie protokołu poza parafią narzeczonej lub narzeczonego oraz udzielenie sakramentu, względnie licencję na udzielenie ślubu spisaną w parafii jednego z narzeczonych
POKUTA
Sakrament pokuty i pojednania został ustanowiony przez Chrystusa, który ukazał się swoim Apostołom wieczorem w dniu Paschy i skierował do nich słowa: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,19). Jezus ustanowił ten sakrament dla nas – swojego Nowego Ludu – Kościoła, abyśmy mogli do niego powracać, kiedy oddalimy się przez popełnienie grzechów.
Chcącym skorzystać z tego zdroju Bożego Miłosierdzia przypominamy o pieciu warunkach dobrej spowiedzi. Są nimi:
- Rachunek Sumienia
- Żal za grzechy
- Mocne postanowienie poprawy
- Szczera spowiedź
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
- Sakrament Pokuty jest sprawowany 20 minut przed Mszą świętą o 6.40 oraz o 17.40
EUCHARYSTIA
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH (w ciągu roku):
Niedziela: 7:30; 9:30; 11:30; 18:00
W tygodniu: 7:00; 18:00
PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH (w wakacje):
Niedziela: 7:30; 9:30; 11:30; 19:00
W tygodniu: 7:00; 19:00
CHRZEST ŚWIĘTY
Przy zgłoszeniu chrztu dziecka należy przedstawić dokumenty:
- akt urodzenia dziecka z USC
- zaświadczenia od rodziców chrzestnych, że mogą pełnić tą funkcję (jeśli są oni spoza naszej parafii)
Rodzicami chrzestnymi mogą być:
- osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania
- w przypadku młodzieży szkolnej potrzebna jest opinia katechety
- praktykujące osoby stanu wolnego lub żyjący w sakramentalnym związku małżeńskim
- rodzice chrzestni spoza parafii winni dostarczyć odpowiednie zaświadczenie z parafii zamieszkania
Najbardziej właściwym czasem udzielenia tego Sakramentu jest Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego. Sakrament Chrztu Świętego jest udzielany w IV Niedzielę Miesiąca na Mszy świętej o 11.30. Katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych odbywa się po Mszy św. wieczornej w III sobotę miesiąca.